Pisanie wierszy zaskoczyło mnie kiedyś na brzegu codziennej prozy, jak nowy znajomy spotkany przypadkiem...
Wydałam dotychczas dwa tomiki poetyckie: "O srebrnych kolorach" i "Traktat o dziurze". Moje wiersze publikowane były między innymi w "Res publice", "Arce", "Dzienniku Polskim", "Lamelli", a także w kilku almanachach poetyckich (np. Grupy Każdy i Konfraterni Poetów). Debiutowałam pod pseudonimem "Kinga" w nielegalnych wydawnictwach stanu wojennego w 1982 r. Kilka moich wierszy prezentowanych było wtedy w spektaklach Teatru Podziemnego.
RECENZJE (FRAGMENTY)
"(...) Wiersze zachęcają do czytania, są króciutkie i z pomysłami. Nie ma w nich zbędnych słów, jeżeli pojawia się liryzm, to dyskretny, powściągliwy. Miniaturkom towarzyszą zabawne, oryginalne rysunki również autorstwa pani Marii i słowo wstępne Beaty Anny Symołon, która poetkę chwali -i słusznie- że potrafi ona "w delikatnych, lecz intensywnych pociągnięciach piórkiem przekazać porcję emocji." To prawda. (...)"
Józef Baran (Dziennik Polski 11-12 stycznia 2014)
"(...) Wiersze Baster-Grząślewicz często wywołują u czytelnika uśmiech, po pierwszej reakcji następuje zrozumienie ironii i zaskoczenie celnością uwagi. (...) Lapidarne w swojej formie wiersze poruszają tematy egzystencjalne, które dotykają każdego z nas. Jednocześnie nie są osobiste, poetka nie skupia się wyłącznie na sobie, a w zasadzie w ogóle nie pisze otwarcie o sobie. Jest to "ja" poetyckie, "ja" egzystencjalne. (...) Maria Baster-Grząślewicz wypracowała swój własny styl. Potrafi poruszyć, wywołać emocje na twarzy czytelnika, wywiercić dziurę w sercu i umyśle, ale w tym pozytywnym znaczeniu - pozostawić ślad, zapchać dziurę swoimi wierszami, które długo nie pozwalają o sobie zapomnieć."
Aneta Kielan-Pietrzyk (Lamella nr 3, III 2015)